Trasy spacerów - Warszawa dla mojej mamy

Trasy spacerów

Kochane Dzieciaki,

 Czy wiecie, dlaczego warto oglądać Warszawę swoimi oczami?

Bo jest stolicą i największym miastem Polski – odpowiecie. Zgoda, na pewno też. Nie wypada nie znać własnej stolicy.

 Ale Warszawa jest również miastem bardzo ciekawym:

  • Chociażby dlatego, że w czasie wojny została zniszczona prawie całkowicie (na Starym Mieście przetrwały 2 budynki!). Najwyższy budynek Warszawy – Pałac Kultury i Nauki, który stoi na ogromnym, pustym placu – powstał w miejscu, gdzie przed wojną była bardzo gęsta zabudowa i mnóstwo ulic.
    Teraz, niespełna 70 lat później Warszawa jest całkowicie nowym miastem, z nowoczesnymi budynkami, parkami, centrami handlowymi, miejscami rozrywki. Kiedy odbudowano Warszawę, odtworzono też jej historię – mamy wiec piękną Starówkę, Zamek Królewski, Ogród Saski i Łazienki.
    W ostatnich latach Warszawa zaczęła też bardzo szybko się unowocześniać: powstało metro, drogi szybkiego ruchu, wiele nowoczesnych muzeów i budynków użyteczności publicznej, Stadion Narodowy. Odnowiono ważne ulice: Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Marszałkowską. Powstało mnóstwo centrów rozrywki i centrów handlowych.
    A pomyśleć, że jeszcze 20 lat temu w Warszawie nie było ani jednego McDonalda...
  • Dlatego, że w Warszawie jest wiele naprawdę interesujących miejsc – na przykład bardzo nowoczesne Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Chopina albo Centrum Nauki Kopernik. Albo park fontann u podnóża Starego Miasta. Lub grający pomnik Praskiej Kapeli Podwórkowej.
  •   ...jest też wiele ciekawostek: na przykład Kolumna Zygmunta – najstarszy nie religijny pomnik w Polsce, zbudowany prawie 400 lat temu. Albo najwęższy – podobno w całej Europie – dom.
  • W Warszawie żyło wiele bardzo znanych i ważnych dla historii osób – na przykład wielki kompozytor Fryderyk Chopin albo Maria Skłodowska-Curie – fizyk, która jako pierwsza kobieta dostała Nagrodę Nobla i jako jedna z niewielu osób – dostała ją dwukrotnie. No i wszyscy polscy królowie od czasów Zygmunta (tego od kolumny). I błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko – zapytajcie mamę, kto to taki.

 Warszawę musicie więc zwiedzić i musicie zaprosić na to zwiedzanie mamę albo tatę albo oboje rodziców. W tej książeczce podrzucimy Wam parę pomysłów, jak to zrobić, żeby mamy nie zanudzić.

 Powodzenia! Aha, nie zapomnijcie o czymś do pisania i kredkach! Z pewnością przydadzą się.

rysunek - panorama Warszawy